Bruno Senna fan klub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bruno Senna fan klub


 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Ayrton Senna da Silva

Go down 
Autor/icaPoruka
Ayrton
Admin
Ayrton


Male Broj postova : 186
Lokacija : Mostar
Registration date : 28.10.2008

Ayrton Senna da Silva Empty
PostajNaslov: Ayrton Senna da Silva   Ayrton Senna da Silva Icon_minitimepet stu 28, 2008 1:12 am

Ayrton Senna

Ayrton Senna da Silva Ayrton15

Bio je u sportu kao nitko nikad. Briljirao je svojim intelektom i karizmom, kombinacijom koja se nikad nije dogodila u svijetu Formule 1. Nitko nije pokušavao jače ili se gurao naprijed do ekstremnosti kao on i to mogu samo najveći vozači ikada.

Ayrton Senna da Silva je rođen 21. ožujka 1960. godine u zdravoj brazilskoj obitelji gdje je, sa svojim bratom i svojom sestrom, uživao privilegirane prihode. Nikad nije imao potrebu voziti i utrkivati se zbog novca, ali njegova zaljubljenost u utrkivanje je počela kad mu je otac poklonio go-kart za njegov četvrti rođendan. Kao dječak se zaljubio u
Formulu 1 koju je često pratio na TV-u budeći se rano ujutro i, naravno, imao je svoje junake kao i svi mi. Sa 13 godina se prvi put utrkivao u kartingu i odmah je pobjedio. Osam godina kasnije, otišao je u jedno-sjede u Veliku Britaniju gdje je u pet godina osvojio tri prvanstva. Rastao se od svoje mlađe supruge i pošao bisnis sa ocem gdje je mogao doći do F1 svijeta. Svoju debitantsku utrku je odvozio 1984. godine u momčadi Toleman. U Monacu (utrka u kojoj je trebao pobjediti šest puta) je završio na drugom mjestu iza Alain-a Prost-a u McLarenu. Utrka koja je bila jako kišovita, najavila je velikog vozača koji juri po stazi poput munje, vozača koji je iznimno talentiran.

Odlučio je odkupiti svoj ugovor u Toleman-u jer taj auto nije mogao izvući onoliko koliko je on tražio. Stoga je prešao u Lotus godine 1985.. U Lotusu je imao 16 pole position-a (rekord mu je 65) i pobjedio je na šest utrka. Kad mu je i Lotus bio slab za njegov talent odlučio je da će preći u još bržu momčad, momčad McLaren godine 1988. i ostao tu šast sezona. Zabilježio je 35 pobjeda i tri naslova prvaka.

1988, kada je McLaren-Honda pobjedila na 15 od 16 utrka, Senna je pobjedio svog timskog kolehu Alain-a Prost-a, 8:7 u pobjedama i to mu je donijelo njegov prvi naslov. 1989. godine Alain je uzeo naslov zahvaljujući prljavom pretjecanju Senne u šikani na stazi Suzuka. 1990. Senna mu je vratio istom mjerom na istoj stazi samo u prvom zavoju i tako uzeo drugi naslov prvaka, te godine je Prost vozio za Ferrari. Sennin trći naslov, 1991., je obilježen njegovom dominacijom. Njegove najbolje izvedbe su se dogodile u zadnjoj godini s McLarenom. Prešao je u Williams fatalne 1994. godine.

Iza njegovih natjecanja, Senna je bio omiljen u društvu bezobzira o kojem se društvu radilo. Kad god bi progovorio, pogledao vas svjetlucavim smeđim očima, čuli njegov blagi tihi glas, osjetili bi ste nešto čusno, kao da vam je toplije srcu. Ayrton Senna je bio jako pametan, staložen, miran čovjek, a u isto vrijeme je mogao biti vaš najgori neprijatelj. Način na koji je on govorio o utrkivanju u F1 i F1 samoj bi zaintrigiralo i same vozače i članove F1. Svi su se čudili koliko je sebe dao u F1. Čitav svoj život je posvetio Formuli1 i nije ga bilo briga hoće li mu se nešto dogoditi, uopće nije mislio na: "Šta ako mi se nešto dogodi" i sl.

Alain Prost ga je stalno ogovarao: "Više ti je stalo do utrkivanja, nego do života"! Kad je Senna otkrio boga i religiju Alain je govorio kako je Senna poludio, izgubio granicu stvarnosti i snova. Senna je govorio: "Bog je moj kopilot" što je još više zaludilo sve pa i samog Prosta. "On je genije" govorio je Martin Brundle.

Iako je Senna priznao kako je otišao predaleko, kao što je bio slučaj u Monacu 1988. gdje je na samom početku utrke ostvaio Prosta na dvije sekunde u indentičnom McLarenu. "Odjednom me uhvatio strah", Ayrton reče, "zato jer sam shvatio da sam otišao predaleko od mojih shvaćanja. Polako sam se vratio u boks (pit) i cijeli dan ostao u njemu, uopće nisam izišao van cijeli dan"! Rekao je da ga je sada strah i da sjvjestan svoje smrtnosti i da je naučio kontrolirati taj strah. Vozeći utrke, Senna kao da je otkrivao sebe i svoj duh. "Za mene su ovaq otkrića fascinantna. Svaki put kad bih pritiskao, pronašao bih nešto višei tako opet i opet. Ali tu su suprotnosti. Svaki put kada bih bio najbrži, odmah bih postao jako krhak, slomljiv. Zato jer u djeliću sekunde može sve to nestati, sve. To je veliko pridonošenje upoznavanja sebe, dublje i dublje.

Aytron Senna je volio djecu i dao je milione (kad je umro imao je oko $400 mil.) djeci i nezbrinutima u Brazilu. U rnoj 1994. godini je počeo pričati o svojoj budućnosti: "Želim živjeti potpuno i vrlo intenzivno. Nikad ne bih volio živjeti polovično ili živjeti s nekom bolešću ili velikom ozljedom. Ako ikad budem imao nesreću koja će mi utjecati na život, radije želim biti na mjestu mrtav"!

I jest, 01. svibnja 1994. na VN San Marina, dok je vodio, njegov Williams se pokvario i Senna je udario u zid pri brzini od 312 km/h u zavoju Tamburello. Milijuni ljudi su to vidjeli na TV-u. Posljednji ispraćaj je bio u Sao Paolu gdje su bili i šokirani članovi Formule 1 i njegov najveći rival Alain Prost. Frank Williams je uputio ljudima rečenicu: "On nije bio običan čovjek. Bio je veći čovjek izvan auta nego u njemu"
[Vrh] Go down
http://brunosenna.blog.hr/
 
Ayrton Senna da Silva
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ayrton Senna - karijera
» Svaka čast Ayrton
» Lucio Dalla - Ayrton
» Bruno Senna
» Bruno Senna fan klub

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Bruno Senna fan klub :: Bruno fan klub :: Ayrton Senna-
Forum(o)Bir: